#2 - Vybíráme techniku pro 1. akvárium

Jaké technické vybavení budeme potřebovat?

V minulém článku jsme si odpověděli na 5 základních otázek před koupi akvária.

A Teď si řekneme, co vše budeme pro provoz akvária potřebovat.

Probereme jednotlivé komponenty a ke každé si řekneme základní informace a alternativy ze kterých si můžete vybrat.

K provozu akvária budeme potřebovat:

 

1.Akvárium

Zvolili jsme akvárium o rozměrech dna 60x30 cm. Standartní výška je 30 nebo 36 cm tzn. 54l nebo 65l.

Zde máme několik možností.

Buďto můžeme koupit samotné akvárium a k němu dokoupit komponenty jako osvětlení, filtr, topítko…. nebo pořídit akvarijní set, který tyto věci obsahuje. Nejčastější zástupce je set Pacifik za zhruba 1500Kč, prakticky každý výrobce nabízí set s těmito rozměry (invital, Aquael, juwel, Eheim a další….)

Set je na první pohled lákavý jednak cenou protože vychází o něco levněji jak samotné komponenty , a zadruhé zdánlivě nemusíte nic vybírat a řešit koupíte vše v jednom.

Přiznám se, nejsem zastáncem malých setových akvárií.

Moje první akvárium byl zmiňovaný set pacifik asi za 1500Kč, Ted vám řeknu 3 důvody proč nemám rád malé setové akvária.

  1. V těchto 60 cm setech jsou poddimenzované filtry co se velikosti týče, ne že by nedokázal vyčistit daný objem, ale jsou poměrně malé a vy je budete muset každý týden (14dní) čistit což vás za chvíli přestane bavit a budete uvažovat o novém větším filtru.
  2. Často bývá i slabé osvětlení. Konkrétně set Pacifik má úspornou zářivku uprostřed krytu, ta neokáže dostatečně osvítit cele akvárium, a rostliny strádají. časem budete chtít vyměnit i osvětlení za lepší.
  3. ta Nejhorší věc na 60cm setech, je že osvětlení je uchyceno napevno ke krytu (většinou), a vy když otevřete akvárium kvůli údržbě světlo vám svítí přímo do obličeje a v akváriu je úplná tma, takže k tomu aby jste provedli údržbu, nebo cokoli jiného v akváriu, potřebujete další lampu.

Moje setové akvárium dopadlo, že jsem postupně vyměnil všechny komponenty kromě topítka a odmontoval kryt.

Měl sem obyčejné akvárium s topítkem za 1500Kč a to se opravdu vyplatí.

Proto si myslím že je lepší koupit akvárium a vybavení jednotlivě.

 

Akvária se vyrábějí ze dvou typů skel, buďto z klasického skla Floatového, poznáte je podle zeleného nádechu, který se nejvíce projeví pohledem na hranu. Zelená barva je způsobena obsahem železa ve skle. Tyto akvária se většinou lepí černým silikonem.

A jsou levnější jak akvária z čirého skla to je označované jako Optiwhite, CS diamant, …………. které neobsahuje tolik železa, pohledem na hranu je tyrkysově až úplně průzračné záleží na kvalitě. Má lepší podání barev bez zeleného nádechu, v bocích se lépe odráží vnitřek. Lepí se většinou transparentním silikonem s minimálními přesahy. Akvárium vypadá jako by pokraji svítilo. Jinými slovy jde o design. Cena je vyšší jak u floutoveho skla a odvíjí se od kvality a značky akvária.

Pro představu akvárium 60x30x30 z floutoveho skla koupíte od 609kč kdežto ze skla optiwhite v nejvyšší kvalitě od známe značky se cena může vyšplhat až na 4400Kč za akvárium o rozměru 60x30x36cm

Pro naše akvárium zvolím střed, to je levnější optiwhite akvárium 60x30x36cm o objemu 65l za 1599Kč ze skla o tloušťce 6mm

Někdo může preferovat kryt na akvárium, z několika důvodů.

  1. Má strach z otevřeného akvária kvůli vlhkosti v místnosti. Pokud máte vlhkost v domácnosti v pořádku, akvárium ji výrazně neovlivní.
  2. Má obavu z vyskočení rybek nebo krevetek. Jsou druhy, které rády skáčou, vtom případě lze použít Krycí sklo, díky němuž eliminujete obě zmíněné obavy.
  3. Někdo může namítat, že jej bude oslňovat osvětlení, jelikož nebude schované v krytu. To chápu. Obzvláště když je akvárium v Obývacím pokoji. Tento problém se dá vyřešit pomocí Stínítek na světlo.

Pokud se vám kryt na akváriu líbí (nebo máte kočku) volte kryt, který lze otevřít, aniž by se muselo hýbat se světly. Většinou tyto kryty najdete u větších setů.

 

POZADÍ

Vzhled akvária můžeme zlepšit použitím pozadí v podobě samolepící fólie, nejčastěji se používá černá nebo v poslední době je oblíbená bílá případně gradientní přechod modrá/bílá. Jak nalepit folii najdete ZDE.

                                         

          

Černé pozadí se často používá, když chcete zamaskovat techniku v akváriu. Mléčné se pak používá v Aquascapingu v kombinaci se skleněnými lily pipes a světelným pozadím (Light screan).

Akvárium se dá natřít i barvou, ale tuto možnost nedoporučuji, je to zbytečně pracné a pokud byste chtěli barvu změnit jde to dost špatně. V neposlední řadě můžete použít 3D pozadí. Rozhodně nedoporučuji tapety s motivem akvária nevypadá to dobře 😀 je lepší si akvárium zařídit než „spoléhat“ na tapetu

Vždy záleží, co se Vám líbí.

Na naše akvárium použijeme mléčné bílé pozadí.

 

Podložka

Pod akvárium budeme potřebovat ještě pěnovou podložku k vyrovnání drobných nerovnosti. Můžeme použít podložku pod akvárium nebo starou karimatku jde o stejný materiál. Naše akvárium takovou podložku má již nalepenou z výroby. ……………..

Pokud byste měli akvárium se spodním rámem podložku nebudete potřebovat. Dokonce Juwel u svých akvárií s rámem podložku zakazuje.

 

2.Skříňka

Akvárium o objemu 65l bude vážit kolem 85kg (i více)

Teoreticky jej můžeme umístit i na komodu nebo nábytkovou skřínku. Důležité je, aby akvárium “sedělo” na stojnách, pokud by tomu tak nebylo časem dojde k prohnutí horní desky a hrozí prasknutí.

Nevýhoda “obyčejného” nábytku je, že není voděodolný, při údržbě se občasnému namočení skřínky nevyhneme a časem se muže deska rozlepit.

Největší riziko obyčejného nábytku je absence pevných zad a hrozí sesunuti do boku. Nicméně se taková skříň dá vylepšit a vyztužit. Použít se dají rožky nebo na zadní část přišroubovat pevnou desku (ne přes celou část) jinak může externí filtr ve skřínce rezonovat. Otázka zda se úprava vyplatí.

Lepší možnost je pořídit akvarijní skřínku pro daný rozměr akvária, které na ni perfektně pasuje. vyrábějí se v různých barvách, stylech a dekorech.

Výhoda těchto skříněk je lepší voděodolnost a jsou konstruovány na vyšší zatížení, díky vyztuženým zádům u nich nehrozí sesunutí do boku. Dále do takové skřínky umístíte vše potřebné pro chod akvária. (filtr, CO2 láhev, příslušenství, hnojiva, …)

Nevýhoda je navýšení počátečních nákladů. Cena skříněk (pro akvária 60x30cm) se pohybuje od 1000Kč až po zhruba 4500Kč

Anebo si můžete skřínku vyrobit podobně jako jsem to udělal já v tomto videu.

 

3.Světlo

Světlo budeme vybírat s ohledem na povahu našeho prvního akvária, aby nebylo zbytečně výkonné a přehnaně drahé.

Na trhu je spousta akvarijních světel. Ze základních Vám můžu doporučit 3

  1. Sinkor 60 o výkonu 20 W má pouze bílé čipy a stojí 1174Kč a má kontrolér
  2. TWINSTAR 60 B druhé generace s kontrolérem s barevnými WRGB čipy o výkonu 30 W za méně jak 1450Kč
  3. Chihiros B60 o výkonu 37 W s Bluetooth kontrolérem za 1370 - s WRGB čipy. Výhoda u tohoto světla je aplikace.
akvarijni-osvetleni-sinkor-LED--bila-wifi-controler              TWINSTAR 60B s kontrolerem 001              akvarijni svetlo chihiros B60 pro nenarocne rostliny
Sinkor 60 Twinstar 60B Chihiros B60

 

Ani jedním světlem neuděláte chybu 😊

 

4. Filtrace

Filtr je srdcem akvária, jeho hlavním úkolem je zbavit vodu nebezpečných látek, druhořadým úkolem je vytvářet proudění vody v akváriu.

 

Filtraci dělíme na:

Mechanická – odstraňuje z vody viditelně poletující částečky, zbytky rostlin, krmiva apod. Nejčastěji jde o biomolitan, keramické válečky a filtrační vatu.

Biologická – odstraňuje z vody nebezpečné látky jako jsou čpavek a dusitany (NO2) tak, že je přeměňuje na méně nebezpečné Dusičnany (NO3), ty dále využívají rostliny k růstu. Využívají se nejrůznější pórovité materiály jako jsou Filtrační pemza, seachem matrix, bio substrát, apod.

Chemická – se používá k odstranění zákalů, zbytků léčiv, případně k odstraní konkrétního prvku z akváriu. Nejčastěji se používá aktivní uhlí, zeolit, prurigem a další.

 

Filtry dělíme do 3 základních kategorií.

Vnitřní – jak už název napovídá Filtry se umisťují na vnitřní stěnu akvária pomocí přísavek. Nevýhodou těchto filtru je malá kapacita filtračních médií a s tím spojené časté čistění.

Další nevýhodou vnitřních filtrů je , že „překážejí v akváriu, narušují pohled na akvárium a zabírají místo uvnitř.

Zástupci vnitřních filtru jsou “bublifuky “ - poháněné vzduchovým čerpadlem tento typ filtru se nejčastěji používá k odchovu krevetek a rybek.

Dále jsou to čerpací hlavy s biomolitanem kde pohonem je čerpadlo a dále ……. Můžete se setkat i s “bioboxy” ty se často používají v setových akváriích.

Závěsné (HOB) - jsou prostředním řešením mezi vnitřní a vnější filtrací. Jsou zajímavou volbou s mnoha výhodami a některými nevýhodami. Tyto filtry jsou jako malé " pytlíky", které se umisťují na okraj akvária. Zabírají málo místa uvnitř, protože filtrační komora je umístěna mimo akvárium. Jejich výhodou je, že do nich lze přidat filtrační média, snadněji se čistí než vnitřní filtry. Nevýhodou je, při poklesu hladiny zvuk tekoucí vody.

                                       

 

Vnější (externí) - Nejúčinnějším filtračním systémem jsou dnes externí, nebo jak někteří znají, kanystrové filtry. Mají největší objem pro filtrační média. Nevyžadují příliš velkou údržbu. Princip filtrů s uzavřeným systémem spočívá v tom, že voda z akvária proudí hadicí do filtrační nádoby, kde prochází několika druhy filtračních materiálu. Poté je pomocí čerpadla hnaná další hadicí zpět do akvária. Pokud jste zvolili správný typ vnějšího filtru, nebude nutné jej čistit častěji než jednou za 3-6 měsíců (při použití předfiltru i 1x ročně). Protože čištění filtru není příliš zábavné, může to být pohodlné řešení pro každého akvaristu. Chceme si přece jen užívat pohled na čisté a zdravé akvárium, a nejen čistit filtr 😊

     

   

 

     

Externí filtry OASE Biomaster

Externí filtry do NANO Akvárií

Externí filtry SUNSUN

 

Já jsem zastáncem externích filtrů, používám je vždy když to umožnuje prostor, případně použiji závěsný filtr.

 

Jak velký a výkonný filtr zvolit?

Doporučuje se průtok 5 - 10x objem akvária (u velkých akvárií 2-4x objem akvária) pro naše 65l akvárium tzn. 325 až 650l/hod (externí filtry mají reálný průtok nižší jak je udávaný výrobcem, pro zjednodušení se řiďme výkonem co udává výrobce.

Co se týče filtračních médii doporučení je 1l kvalitních bio medií na 100l vody.

Pro naše první akvárium zvolíme externí filtr aby v akváriu zabíral, co nejméně místa. Doporučit Můžu jeden z nejlevnějších externích filtru u nás, Sun sun 603B za 809Kč o průtoku 400l/hod a objemem 1,5l na biomedia na recenzi filtru se podívejte ZDE.

Další možnosti jsou filtry s výkonem do 1000l s regulaci výkonu. Jako jsou. Např. Oase Biomaster 250,350,

 

5. topítko

Slouží k udržování námi nastavené tepoty vody pomocí vestavěného termostatu. Umisťuje se do akvária pomocí přísavek , dá se zamaskovat za dekoraci nebo rostliny. V případě použití filtru Oase biomaster, Filtosmart nebo eheim thermo je topítko součástí externího filtru a tím pádem nepřekáží v akváriu.

Topítko využijete, pokud potřebujete vyšší teplotu, jak je teplota v místnosti. Teplotu vody nastavíme podle potřeb živočichu

pro krevetky +20°C

pro neonky +22°C

pro betu 25 - 26°C

pro Terčovce +29°C u nich už je topítko nutnost.

Dlouhodobě by se teplota v akváriu neměla pohybovat pod 20°C

Ideální teplota vody v běžném rostlinném akváriu je 22–25°C

V našem akváriu budou živočichové, kteří nevyžadují teplotu vyšší, jak je teplota v místnosti cca 22 stupňů tudíž topítko nebude potřebovat. Výkon topítka se doporučuje 1W na 1l vody. Pro 65L akvárium zvolíme topítko o výkonu min 75W a

Dražší topítka např. od OASE (EHEIM) jsou zkalibrována od výroby a můžete se na nastavení spolehnout, u levnějších topítek je lepší se na začátku spoléhat na teploměr než stupnici na topítku.

 

6. teploměr

Slouží pro kontrolu teploty v akváriu, použít můžete digitální nebo klasický. Vyhněte se nalepovacím na vnější stenu akvária, poznat teplotu je problematické a není ani pěkný, já mám nejoblíbenější klasický teploměr.

 

Vybrali jsme. potřebné technické vybavení pro naše 1. Low-tech akvárium

akvárium

Skřínku

Světlo

Filtr

Teploměr

 

V Dalším článku vybereme HARDSCAPE, ROSTLINY, HNOJIVA, PŘÍSLUŠENSTVÍ